The figure below shows a 10g uniform disk with a radius of 25 cm that can rotate
ID: 1399811 • Letter: T
Question
The figure below shows a 10g uniform disk with a radius of 25 cm that can rotate about its center like a merry-go-round. At t = 0, the disk is initially at rest. STarting at time t = 0 s, two forces F1 and F2 are applied tangentially to the rim of the disk as shown. At t = 1 s, the disk has an angular velocity of 200 rad/s counterclockwise. Force F1 has a magnitude of 1 N.
(a) What is the angular accelration (a) of the disk at t = 1s? Assume the angular acceleratin is constant.
(b) By what angle (theta) does the disk rotate through from t = 0 to 1s?
(c) What is the magnitude of the Force F2?
(d) What is the total angular momentum for this disk under the influence of the two forces F1 and F2 at t = 1s?
(e) A very short time after t = 1s, a 50 g frog jumps on the rim and sits on the disk. What is the new angular velocity of the disk with the frog sitting on its rim? Assume the frog is a point particle to make the problem easier.
Explanation / Answer
a.
Note that
alpha = (wf - wi)/t
As wf = 200 rad/s, wi = 0 rad/s, t = 1 s,
alpha = 200 rad/s^2 [ANSWER]
*****************
B.
As
theta = wo t + 1/2 alpha t^2
then
theta = 100 radians [ANSWER]
******************
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.