Got the right answers for parts A-C but can\'t get part D right. The objective l
ID: 1399910 • Letter: G
Question
Got the right answers for parts A-C but can't get part D right.
The objective lens and the eyepiece of a microscope are 16.5 cm apart. The objective lens has a magnification of 62× and the eyepiece has a magnification of 11×.
M = 682 x
f1 = 2.27 cm
f2 = .226 cm
D) Calculate where an object should be placed (outside the focal point of the objective lens) in order for a normal eye to focus comfortably on the image. Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
d = ??
Explanation / Answer
here
d = 1 / (1 / f - 1 / v)
d = 1 / ( 1 / 0.226 - 1 / 25)
d = 0.228 cm
so the obkect should be placed at 0.228 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.