a 0.4m by 0.15m rectangular loop of wire of resistance, R, is being pulled into
ID: 1400039 • Letter: A
Question
a 0.4m by 0.15m rectangular loop of wire of resistance, R, is being pulled into a region of uniform magnetic field B that is directec into the plane of the paper. An external force Fext = 0.3 N must be applied to the loop to maintain a costant speed of 8.0m/s. The current induced in the loop is 0.5 A. Ignore the weight of the loop
A. what is the magnitude of the magnetic field B? (the correct answer is 4 T, i just need to see the work of how it is done)
B. what is the magnitude of the emf induced in the loop? (the correct anser is 4.8 V, i just need to see the work of how it is done)
Explanation / Answer
part a )
F = BILsintheta
theta = 90 ; sin90 = 1
F = BIL
B = F/IL
F = 0.3 N ; I = 0.5 A ; L = 0.15 m
B = 0.3 / (0.5 * 0.15 ) = 4 T
part b )
induced emf = vBL
v = 8 m/s ; B = 4T ; L = 0.15 m
e = 8 * 4 * 0.15 = 4.8 V
part c )
resistance = induced emf / current
R = e / I
R = 4.8/0.5 = 9.6 ohm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.