Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The refractive index of a transparent material can be determined by measuring th

ID: 1400386 • Letter: T

Question

The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If c= 41.5° what is the index of refraction of the material?

A light ray strikes this material (from air) at an angle of 37.1° with respect to the normal of the surface. Calculate the angle of the reflected ray (in degrees).

Calculate the angle of the refracted ray (in degrees).

Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 37.1° with respect to the normal. What is the angle of the refracted ray?

Tries 0/12

Explanation / Answer

The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If c= 41.5° what is the index of refraction of the material?

    Tries 0/12     
A light ray strikes this material (from air) at an angle of 37.1° with respect to the normal of the surface. Calculate the angle of the reflected ray (in degrees).

    Tries 0/12     
Calculate the angle of the refracted ray (in degrees).

    Tries 0/12     
Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 37.1° with respect to the normal. What is the angle of the refracted ray?
    Tries 0/12     


Here ,

critical angle , thetac = 41.5 degree

Using snell's law

n* sin(thetaC) = sin(90) * 1

n * sin(41.5) = 1

n = 1.51

the refractive index of the material is 1.51
---------------------------------------

as angle of reflection = anfle of incideance

angle of reflection = 37.1 degre

-------------------------------

let the angle of refraction is r

Using snell's law

1.51 * sin(r) = 1 * sin(37.1)

solving for r

r = 23.52 degree

the angle of refraction is 23.52 degree

----------------------------------
Now,

Using snell's law

1.51 * sin(37.1) = 1 * sin(r)

solving for r

r = 65.6 degree

the angle of refraction is 65.6 degree

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote