The small spherical planet called \"Glob\" has a mass of 7.56×10 18 kg and a rad
ID: 1400558 • Letter: T
Question
The small spherical planet called "Glob" has a mass of 7.56×1018 kg and a radius of 6.44×104 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1.36×103 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut's hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67×10-11 Nm2/kg2.)
A 39.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.60×105 m around the planet Glob. Calculate the speed of the satellite.
Explanation / Answer
First we need to find the change in Potential energy. So we will get the potential energy there. This potential energy is equal to the Kinetic energy. By equating that and we can solve for v,velocity.
GMm ( 1/r – 1/R ) = 6.67 . 10–11 *7.56 . 1018 m ( 1/(64400)- 1/(64400+ 1360 ) = m 161.93J
161.93m = 1/2 m v2
v = 17.99 m/s
b)So, GMm/R2=mv2/R
Sice it is a circular orbit a centripetal Force will be there, mv2/R is the centripetal force
Simplifying, v2=GM/R
v2=(6.67x10-11 x 7.56x1018) / 1.60x105
The mass of the satelite is cancelled,
Solving,v=56.13 ms-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.