A thin copper bar of length l = 14.0 cm is supported horizontally by two (nonmag
ID: 1400896 • Letter: A
Question
A thin copper bar of length l = 14.0 cm is supported horizontally by two (nonmagnetic) contacts at its ends. The bar carries a current of I1 = 125 A in the negative x direction, as shown in the figure below. At a distance h = 0.500 cm below one end of the bar, a long, straight wire carries a current I2 = 200 A in the positive z direction. Determine the the magnetic force exerted on the bar. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully.Explanation / Answer
the magnetic force on the bar of length dx is,
dF=i1*B*dx*sin(theta)
here, magnetic field B at r due to a long thin wire is,
B=(uo*i2/2pi*r)
now,
dF=i1*dx*B*sin(theta)
dF=(uo*i1*i2/2pi*r)*x*dx/r
dF=(uo*i1*i2/2pi)*(xdx/r^2)
the net force on the bar is,
F=integration of dF (between the limit x=0 to x=l)
F=(uo*i1*i2/2pi)*itegral of [x*dx/x^2+h^2)] (between the limit x=0 to x=l)
F=(uo*i1*i2/2pi)ln[(h^2+l^2)/h^2]
= (4pi*10^-7*125*200/2pi)ln[0.5^2+14^2/0.5^2)
= (4pi*10^-7*125*200/2pi)ln[196.25/0.25]
F = 0.033 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.