A concave mirror has a focal length of 20.9 cm. (a) What is its radius of curvat
ID: 1401087 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 20.9 cm.
(a) What is its radius of curvature?
cm
(b) Locate the image when the object distance is 100 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
cm
Describe the properties of the image when the object distance is 100 cm. (Select all that apply.)
real
virtual
upright
inverted
(c) Locate the image when the object distance is 10.0 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)
cm
Describe the properties of the image when the object distance is 10.0 cm. (Select all that apply.)
real
virtual
upright
inverted
Explanation / Answer
a) radius of curvature = 2f = 41.8 cm
b) Using mirror equation,
1/f = 1/o + 1/i
1/-20.9 = 1/-100 + 1/i
i = -26.42 cm
distance = 26.42 cm to the left of mirror
image : real, inverted
c) using mirror equation
i = 19.17 cm to the right
virtual
upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.