Find the average power consumed by an R C circuit connected to a 60.0 Hz generat
ID: 1401292 • Letter: F
Question
Find the average power consumed by an RC circuit connected to a 60.0 Hz generator with an rms voltage of 122 V . The values of R and C in this circuit are 3.40k? and 2.75 ?F , respectively.
a https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemlD 50123951 PHYS 1402 SII 2015 Assignment 2 (Ch.22-Ch. 24 Problem 24.87 Help |Close Resources previous 88 of 88 | return to assignmen Problem 24.87 Part A Find the average power consumed by an RC circuit connected to a 60.0 Hz generator with an rms voltage of 122 V.The values of R and C in this circuit are 3.40 k and 2.75 F , respectively. Pa Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
f=60hz as given
w=2*pie*60
w=376.8
Z=undrt(R^2+(1/wc)^2)
=undrt(3400^2+(1/376.8*2.75*10^-6)
=undrt(3400^2+965.06)
=undrt(11560965.1)
Z=3400.1ohm
so Pav=Vrms^2/Z
=122^2/3400.1
Pav=4.37watt--answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.