Four resistors are connected to a battery with a terminal voltage of 12 V, as sh
ID: 1401341 • Letter: F
Question
Four resistors are connected to a battery with a terminal voltage of 12 V, as shown in the figure below. Use the following variables as necessary: R1 = 38.0 and R2 = 79.0 .
(a) How would you reduce the circuit to an equivalent single resistor connected to the battery? Use this procedure to find the equivalent resistance of the circuit.
(b) Find the current delivered by the battery to this equivalent resistance.
A
(c) Determine the power delivered by the battery.
W
(d) Determine the power delivered to the 50.0 resistor.
W
Explanation / Answer
a)
Rnet = 20 + (38+50)*79/(38+50+79)
= 61.63 ohms
b) I = V/Rnet
= 12/61.63
= 0.1947 A
c) Power delcivered by the battery, P = V*I
= 12*0.1947
= 2.34 W
d)
current through 50 ohm resistor, i = I*79/(38+50+79)
= 0.1947*79/(38+50+79)
= 0.0921 A
so, power delivered to the 50 ohm resistor, P = i^2*R
= 0.0921^2*50
= 0.424 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.