a Cylindrical solenoid has a radius a = 20 cm and a length l = 160cm. It is woun
ID: 1401632 • Letter: A
Question
a Cylindrical solenoid has a radius a = 20 cm and a length l = 160cm. It is wound tightly controlled its 3200 turns of wire. And The wire carries a current i = 4uA. What is the magnetic field inside the solenoid?Roughly sketch the magnetic field outside the solenoid a Cylindrical solenoid has a radius a = 20 cm and a length l = 160cm. It is wound tightly controlled its 3200 turns of wire. And The wire carries a current i = 4uA. What is the magnetic field inside the solenoid?
Roughly sketch the magnetic field outside the solenoid a Cylindrical solenoid has a radius a = 20 cm and a length l = 160cm. It is wound tightly controlled its 3200 turns of wire. And The wire carries a current i = 4uA. What is the magnetic field inside the solenoid?
Roughly sketch the magnetic field outside the solenoid
Explanation / Answer
Here ,
length of solenoid , L = 1.60 m
number of turns , N = 3200
current in the wire , I = 4 *10^-6 A
magnetic field inside a solenoid = u0*N*I/L
magnetic field inside a solenoid = 4pi*10^-7 * 3200 * 4 *10^-6/1.60
magnetic field inside a solenoid = 1.01 *10^-8 T
the magnetic field inside a solenoid is 1.01 *10^-8 T
the magnetic field outside solenoid is
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.