2. (10pts) A 4.63 kg mass is sliding to the right at a constant velocity of 7.96
ID: 1401753 • Letter: 2
Question
2. (10pts) A 4.63 kg mass is sliding to the right at a constant velocity of
7.96 m/s across a horizontal surface while being pulled by the two forces
shown in the drawing plus an unknown friction force. The rope with a
tension T of 23.5 N acts to the left and a force F of 48.4 N acts to the
right at an angle of 27.8 above horizontal.
(a) (5pts) Draw a free-body diagram for this problem, being careful to
show all forces in terms of their components.
(b) (5pts) Determine the coefficient of friction () between the object and
the surface.
Explanation / Answer
Horizontal force is F*cos(27.8)-T = (48.4*cos(27.8)) – 23.5 = 19.3 N
Since the body was moving with conastnt speed hence accelarationa = 0 m/s^2
then if the body is moving to the right then the frictional force is along left
Friction force is f = 19.3 N
then f = mu_k*m*g
coefficient f kinetic friction is mu_k = f/(m*g) = 19.3/(4.63*9.81) = 0.424
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.