? The time to half-maximum voltage is how long it takes the capacitor to charge
ID: 1401953 • Letter: #
Question
? The time to half-maximum voltage is how long it takes the capacitor to charge halfway. Based on your experimental results, how long does it take for the capacitor to charge to 75% of its maxi- mum?
? After four “half-lifes” (i.e., time to half-max), to what percentage of the maximum charge is the capacitor charged?
? What is the maximum charge for the capacitor in this experiment?
? What are some factors that could account for the percent difference between the stated and experimental values?
Data Beginning time_0.3 Time to 2.00 V= 0.3385 s Time to half-max (t1/2)= .3115 s Use ti,- In2 = 0.693 RC to calculate the capacitance (C) of the capacitor. Capacitance 449 FaradExplanation / Answer
t1/2 = 0.693 RC
c = .449 F
t1/2 = .3115
R = t1/2 / ( 0.693*C)
R = 1 ohm
part a )
0.75 = 1-e^-t/tau
0.25 = e^-t/tau
take naural log both side
ln(0.25) = -t/RC
t = 0.6224 s
part 2 )
Q = Qo(1-e^-4t1/2 / RC)
t1/2 = ln2 * RC
Q = Q0(1-e^-4ln2)
Q/Qo = 1- e^4*0.693
Q/Qo = 0.9375
= 93.75 %
part 3 )
Q = CV
Q = 0.449 x 2 = 0.898 C
part 4 )
maintainig a capaticor , and it depends not manufacturer .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.