A generator has a 500-turn coil that is 10 cm long and 12 cm wide. The coil rota
ID: 1402167 • Letter: A
Question
A generator has a 500-turn coil that is 10 cm long and 12 cm wide. The coil rotates at 9.0 rotations per second in a 0.10-T magnitude B field.
Part A
Determine the generator's peak voltage.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A generator has a 500-turn coil that is 10 cm long and 12 cm wide. The coil rotates at 9.0 rotations per second in a 0.10-T magnitude B field.
Part A
Determine the generator's peak voltage.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Einmax =Explanation / Answer
given,
number of turns = 500
magnetic field = 0.1 T
length = 0.1 m
width = 0.12 m
angular velocity = 9 rotation per second or 56.549 rad/sec
peak voltage = number of turn * magnetic field * area * angular velocity
peak voltage = 500 * 0.1 * (0.1 * 0.12) * 56.549
peak voltage = 33.9294 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.