A plane sinusoidal electromagnetic wave in air has a wavelength of 3.44 cm and a
ID: 1402965 • Letter: A
Question
A plane sinusoidal electromagnetic wave in air has a wavelength of 3.44 cm and an E vector-field amplitude of 1.10 V/rn. (a) What is the frequency? Hz (b) What is the B vector-field amplitude? (c) What is the intensity? W/m^2 (d) What average force does this radiation exert on a totally absorbing surface with area 0.205 m2 perpendicular to the direction of propagation? N A small helium-neon laser emits red visible light with a power of 3.55 mW. In a beam that has a diameter of 1.85 mm. (a) What are the amplitudes of the electric and magnetic fields of the light? (b) What are the average energy densities associated with the electric field and with the magnetic field? (C) What Is the total energy contained In a 1.00-m length of the beam? JExplanation / Answer
You have asked 2 diff questions.As per guidelines i can only answer one
a)
f=c/L
=3*10^8/3.44*10^-2m
=0.872*10^10
f=87.2*10^8Hz--answer to a
b)B = E / c
= 1.10 / (3 x 10^8)
= 0.366 x 10^-8 Tesla
B=3.66*10^-9 T--answer to b
c)I=1/cuo(Em^2/2)
1/3*10^8*4*3.14*10^-7 (1.10^/2)
=1/0.026*10^1 *(0.605)
I=2.34 W/m^2--answer to c
d)F=IA/c
=2.34*0.205/3*10^8
=0.1599*10^-8
=1.59*10^-9 N
--answer to d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.