Need correct answer help please! The sun radiates energy at the rate 3.8×1026W.
ID: 1403038 • Letter: N
Question
Need correct answer help please!
The sun radiates energy at the rate 3.8×1026W. The source of this energy is fusion, a nuclear reaction in which mass is transformed into energy. The mass of the sun is 2.0×1030kg.
Part C
Fusion takes place in the core of a star, where the temperature and pressure are highest. A star like the sun can sustain fusion until it has transformed about 0.10% of its total mass into energy, then fusion ceases and the star slowly dies. Estimate the sun’s lifetime, giving your answer in billions of years.
Explanation / Answer
mass of the sun converted to energy, m = 0.1% of M_sun
= (0.1/100)*2*10^30
= 2*10^27 kg
Energy equivalent to this mass, E = m*c^2
= 2*10^27*(3*10^8)^2
= 1.8*10^44 J
Now Apply, Power = Energy/time
time = Energy/power
= 1.8*10^44/(3.8*10^26)
= 4.7368*10^17 s
= 4.7368*10^17/(365*24*60*60) years
= 15.02*10^9 years
= 15.02 billian years <<<<<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.