At a steam power plant, steam engines work in pairs, the heat output of the firs
ID: 1403108 • Letter: A
Question
At a steam power plant, steam engines work in pairs, the heat output of the first one being the approximate heat input of the second. The operating temperatures of the first are 720 C and 460 C, and of the second 435 C and 290 C
Part A
If the heat of combustion of coal is 2.8×107J/kg, at what rate must coal be burned if the plant is to put out 990 MW of power? Assume the efficiency of the engines is 65% of the ideal (Carnot) efficiency.
Part B
Water is used to cool the power plant. If the water temperature is allowed to increase by no more than 4.5C, estimate how much water must pass through the plant per hour.
Explanation / Answer
part A)
for the engine 1 ,
efficiency , e1 = 1 - (Tc/Th)
e1 = 1 - ((460 +273)/(720 + 273) )
e1 = 0.262
for the second engine ,
efficiency , e2 = 1 - (290+273)/(435 + 273)
e2 = 0.205
Now, the net efficiency of power plant = 0.65 * 0.205 * 0.262
e = 0.0349
let the amount of coal is m kg
2.8 *10^7 * 0.0349 * m = 990 *10^6
m = 1013.74 Kg/s
the rate of mass of coal burned is 1013.74 Kg/s
part B)
now, let the amount of water is M kg per hour
m * 4186 * (4.5) = 1013.74 * (1 - 0.0349) * 2.8 *10^7 * 3600
m = 5.235 *10^9 Kg/hour
the mass of water passing is 5.235 *10^9 Kg/hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.