Four resistors are connected to a battery with a terminal voltage of 12 V, as sh
ID: 1403168 • Letter: F
Question
Four resistors are connected to a battery with a terminal voltage of 12 V, as shown in the figure below. Use the following variables as necessary: R1 = 29.0 and R2 = 76.0 .
(a) How would you reduce the circuit to an equivalent single resistor connected to the battery? Use this procedure to find the equivalent resistance of the circuit.
=
(b) Find the current delivered by the battery to this equivalent resistance.
= A
(c) Determine the power delivered by the battery.
= W
(d) Determine the power delivered to the 50.0 resistor.
= W
Explanation / Answer
here ,
a) for the equivalent resistance ,
Req = (R1 + 50) || R2 + 20
Req = (29 + 50)|| R2 + 20
Req = 79 * 76/(76 + 79) + 20
Req = 58.7 Ohm
the net resistance is 58.7 Ohm
b)
current from the battery = V/Req
current from the battery = 12/58.7
current from the battery = 0.204 A
the current from the battery is 0.204 A
c)
Power = I^2 * Req
Power = 0.204^2 * 58.7
Power = 2.45 W
the power delivered by the battery is 2.45 W
d)
current in 50 ohm is
I1 = 76*0.204/(79 + 76)
I1 = 0.10 A
power in 50 Ohm = 0.1^2 * 50
power in 50 Ohm = 0.50 W
the power delivered to the 50.0 resistor is 0.50 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.