Exercise 9.40 A hollow spherical shell has mass 8.20 kg and radius 0.200 m . It
ID: 1403950 • Letter: E
Question
Exercise 9.40
A hollow spherical shell has mass 8.20 kg and radius 0.200 m . It is initially at rest and then rotates about a stationary axis that lies along a diameter with a constant acceleration of 0.895 rad/s2 .
Part A
What is the kinetic energy of the shell after it has turned through 7.00 rev ?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Exercise 9.40
A hollow spherical shell has mass 8.20 kg and radius 0.200 m . It is initially at rest and then rotates about a stationary axis that lies along a diameter with a constant acceleration of 0.895 rad/s2 .
Part A
What is the kinetic energy of the shell after it has turned through 7.00 rev ?
Express your answer with the appropriate units.
K =SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
here,
mass , m = 8.2 kg
radius , r = 0.2 m
accelration , a = 0.895 rad/s^2
rotations , s = 7 rev
s = 43.98 rad
let the final angular velocity be w
using third equation of motion
w^2 - w0^2 = 2 * a * s
w^2 = 2 * 0.895 * 43.98
w = 8.87 rad/s
the kinetic energy , KE = 0.5 * I * w^2
KE = 0.5 * (2/3) * m * r^2 * w^2
KE = 0.5 * (2/3) * 8.2 * 0.2^2 * 8.87^2
KE = 8.6 J
the kinetic energy of the shell after it has turned through 7.00 rev is 8.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.