A luge and its rider, with a total mass of 67 kg, emerge from a downhill track o
ID: 1404021 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 67 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 28 m/s. If a force slows them to a stop at a constant rate of 3.4 m/s2, (a) what magnitude F is required for the force, (b) what distance d do they travel while slowing, and (c) what work W is done on them by the force? What are (d) F, (e) d, and (f) W if they, instead, slow at 6.8 m/s2?
I would like to learn how to solve this problem so please show steps. Thank you.
Explanation / Answer
F = m*a
= 67*3.4
= 227.8 N
b) Let u is the initial speed, v is the final speed and d is the distance travelled before coming to rest.
Apply Kinematic equation,
v^2 - u^2 = 2*a*d
d = (v^2 - u^2)/(2*a)
= (0^2 - 28^2/(2*(-3.4))
= 115.3 m
c) Work done by the force = change in kinetic energy
= 0.5*m*v^2 - 0.5*m*u^2
= 0 - 0.5*67*28^2
= -26264 J
d)
F = m*a
= 67*6.8
= 455.6 N
e) d = (0^2 - 28^2)/(2*6.8)
= 57.65 m
f) Workdone, W = 0.5*m*v^2 - 0.5*m*u^2
= 0 - 0.5*67*28^2
= -26264 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.