A group of particles is travelling in a magnetic field of unknown magnitude and
ID: 1404094 • Letter: A
Question
A group of particles is travelling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.20 km/s in the +x-direction experiences a force of 2.10×1016 N in the +y-direction, and an electron moving at 4.50 km/s in the z-direction experiences a force of 8.30×1016 N in the +y-direction.
What is the magnitude of the magnetic field?
What is the direction of the magnetic field? (in the xz-plane)
What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the y-direction at 3.20 km/s?
What is the direction of this the magnetic force? (in the xz-plane)
Explanation / Answer
a) Let B is the magnitude of magnetic field.
magnetic force on proton,
F = q*vx*Bz*sin(90)
==> Bz = F/(q*v)
= 2.1*10^-16/(1.6*10^-19*1.2*10^3)
= 1.094 T
magnetic force on electron,
F = -q*vz*Bx*sin(90)
==> Bx = F/(q*v)
= 8.3*10^-16/(1.6*10^-19*4.5*10^3)
= 1.15 T
B = sqrt(Bx^2 + Bz^2)
= sqrt(1.094^2 + 1.15^2)
= 1.59 T
b) direction of B is , theta = tan^-1(Bz/Bx)
= tan^-1(1.094/1.15)
= 43.6 degreees with +x axis
c) F = q*v*B*sin(90)
= 1.6*10^-19*3.2*10^3*1.59*sin(90)
= 8.14*10^-16 N
d) direction, theta = 90 - 43.6
= 46.4 with +x axis toward -y axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.