A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.00 kg attached to a s
ID: 1404103 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.00 kg attached to a spring of spring constant 220 N/m. When t = 2.50 s, the position and velocity of the block are x = 0.146 m and v = 3.360 m/s. (a) What is the amplitude of the oscillations? What were the (b) position and (c) velocity of the block at t = 0 s? A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.00 kg attached to a spring of spring constant 220 N/m. When t = 2.50 s, the position and velocity of the block are x = 0.146 m and v = 3.360 m/s. (a) What is the amplitude of the oscillations? What were the (b) position and (c) velocity of the block at t = 0 s? A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 1.00 kg attached to a spring of spring constant 220 N/m. When t = 2.50 s, the position and velocity of the block are x = 0.146 m and v = 3.360 m/s. (a) What is the amplitude of the oscillations? What were the (b) position and (c) velocity of the block at t = 0 s?Explanation / Answer
here,
mass of block , m = 1 kg
spring constant , k = 220 N/m
at t = 2.5 s
velocity , v = 3.36 m/s
position , x = 0.146 m
(a)
let the amplitude of oscillation be A
using conservation of energy
0.5 * kx^2 + 0.5 * mv^2 = 0.5 * k * A^2
0.5 * 220 * 0.146^2 + 0.5 * 1*3.36^2 = 0.5 * 220 * A^2
A = 0.27 m
the amplitude of oscillation is 0.27 m
(b)
angular velocity , w = sqrt(K/m)
w = sqrt(220/1)
w = 14.83 rad/s
assume equation as
x = A * cos(w*t + phi)
therfore,
x = 0.27 * cos(14.83 *t + phi)
for t = 2.5 s
0.146 = 0.27 * cos(14.83*2.5 + phi)
phi = 1.671 rad
therefore, x = 0.27 * cos(14.83 *t + 1.671 )
at t= 0
x = 0.27 * cos(14.83 *0 + 1.671 )
x = - 0.027 m
(b)
the position at t=0 is - 0.027 m
(c)
at t = 0
velocity , v = x*w
v = 0.027 * 14.83
v = 0.401 m/s
the velocity at t = 0 is 0.401 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.