For the vectors A and b use the method of components to find the magnitude and d
ID: 1404110 • Letter: F
Question
For the vectors A and b use the method of components to find the magnitude and direction of the following. (The length of vector A is 9.10 m, and the length of B vector is 17.40 m.) (a) the vector sum A + B magnitude [10.55 ] m direction [34.46 ] degree counterclockwise from the + x - axis (b) the vector sum B + A magnitude [10.55] m degree counterclockwise from the + x - axis direction 34.46 (c) the vector difference vector A - B Magnitude [ ] x m direction [ ] degree counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
A = 9.10 m
B = 17.40 m
Resolving Forces in X direction for B -
Fx = B sin(30) (towards +ve X axis)
Fx = 17.40 * 0.5
Fx = 8.7 m (towards +ve X axis)
Resolving Forces in Y direction for B -
Fy = B cos(30)
Fy = 15.06 towards +ve Yaxis
Now ,
(c)
A - B = A + (- B)
This means direction of B will be be opposite to the given direction i.e Fx will act in -ve X axis and Fy will act in -ve Y axis .
Resolving Forces in X Direction =
Fx = 8.7 m (towards -ve X axis)
Resolving Forces in Y Direction =
Fy = 15.06 + 9.10
Fy = 24.16 (towards -ve Y axis )
F = Sqrt(Fx^2 + Fy^2)
F = 25.68 m
theta = tan^-1(8.7/24.16)
theta = 19.80
For A - B,
Magnitude = 25.68 m
Direction = 250.2 Counterclockwise from the +ve X axis.
(d)
B - A = B + (- A)
This means direction of A will be be opposite to the given direction i.e Fya will act in +ve Y axis.
Resolving Forces in X Direction =
Fx = 8.7 m (towards +ve X axis)
Resolving Forces in Y Direction =
Fy = 15.06 + 9.10
Fy = 24.16 (towards +ve Y axis )
F = Sqrt(Fx^2 + Fy^2)
F = 25.68 m
theta = tan^-1(8.7/24.16)
theta = 19.80
For B - A,
Magnitude = 25.68 m
Direction = 70.2 Counterclockwise from the +ve X axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.