A large electroscope is made with \"leaves\" that are 70 cm long wires with 24 g
ID: 1404602 • Letter: A
Question
A large electroscope is made with "leaves" that are 70 cm long wires with 24 g spheres at the ends. When charged, nearly all the charge resides on the spheres. If the wires each make a 30° angle with the vertical, what total charge Q must have been applied to the electroscope? Ignore the mass of the wires.
___________________ µC
Explanation / Answer
Here ,
let the charge on the spheres is q ,
distance between the charges , d = 2 * 70 * sin(30)
d = 70 cm
let the tension in wire is T
for the right sphere ,
T * cos(30) = m * g
T * cos(30) = 0.024 * 9.8 -------------------(1)
T * sin(30) = k*q^2/d^2
T * sin(30) = 9*10^9 * q^2/0.70^2 ----(2)
solving 1 and 2
tan(30) * 0.024 * 9.8 = 9*10^9 * q^2/0.70^2
solving for q
q = 2.719 *10^-6 C
the charge on each sphere is 2.719 *10^-6 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.