Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the
ID: 1404838 • Letter: T
Question
Three spiders are resting on the vertices of a triangular web. The sides of the triangular web have a length of a = 0.68 m, as depicted in the figure. Two of the spiders (S1 and S3) have +4.7 µC charge, while the other (S2) has 4.7 µC charge.
(a) What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3)?
magnitude in ===N
Direction= got that it would be 270 degrees
B) i got this answer
C)What are the magnitude and direction of the net force on the third spider (S3) when it is resting at the origin?
magnitude ???? N direction 270 ° counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
here,
charge on s1 , q1 = 4.7 uC
q1 = q3 = 4.7 * 10^-6 C
charge on s2 , q2 = - 4.7 * 10^-6 C
net force on s3 due to s1 , f13 = k * q1 * q3 / a^2
f13 = 9 * 10^9 * 4.7*10^-6 * 4.7 * 10^-6 /0.68^2
f13 = 0.43 N
due to symmetry , force on s2 due to s3 , f23 = f13 = 0.43 N
but the direction is different
the angle between f23 and f13 is theta = 120 degree
magnitude of net force on s3 , fnet = 2 * f * cos(theta/2)
fnet = 0.43 * 2 * cos(60)
fnet = 0.43 N
the magnitude and direction of the net force on the third spider is 0.43 N counterclockwise 270 degree from x- axis
C)
if spider S3 is at origin
due to symmetry,
net force on S3 , Fnet = 2 * k * q1 * q3 /(a/2)^2
Fnet = 9 * 10^9 * 4.7*10^-6 * 4.7 * 10^-6/(0.34)^2
Fnet = 1.72 N
the net force on the spider S3 is 1.72 N and the direction is 270 degree counterclockwise from the + x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.