To practice Problem-Solving Strategy 2.1 Motion with constant acceleration You a
ID: 1404892 • Letter: T
Question
To practice Problem-Solving Strategy 2.1 Motion with constant acceleration
You are driving down the highway late one night at20 m/s when a deer steps onto the road 35 m in front of you. Your reaction time before stepping on the brakes is 0.50 s , and the maximum deceleration of your car is 10 m/s2 . How much distance is between you and the deer when you come to a stop?
Sort the variables for the period from t2=0.5s until the car comes to rest, at time t3, based on whether their values are known or unknown. variables are ax delta t xinitial vinitial vfinal xfinal
Explanation / Answer
Here ,
inital speed , u = 20 m/s
final speed , v = 0 m/s
deceleration , d = 10 m/s^2
Uisng third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * d
0 - 20^2 = - 2 * 10 * d
d = 20 m
distance between deer and me = 35 - 0.5 * 20 - 20
distance between deer and me = 5 m
distance between deer and me when car stop is 5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.