5)What is the total time the hare is moving? 6)What is the acceleration of the t
ID: 1405225 • Letter: 5
Question
5)What is the total time the hare is moving?
6)What is the acceleration of the tortoise?
Explanation / Answer
for the first part
time = t1 = 4.7 s
speed of the hare after 4.7s = v
v = vo + a1*t = 0 + 0.9*4.7 = 4.23 m/s
distance travelled by hare in 4.7 s = x1 = vo*t + 0.5*a*t^2 = 0 + (0.5*0.9*4.7^2)
x1 = 9.94 m
for the second trip
distance travelled by hare in 11.6s = v*11.6 = 49.1 m
time t2 = 11.6 s
for the third trip
final speed = vf = 0
initial speed vi = v = 4.23 m/s
distance travelled before coming to rest = x3 = 71 m
from
vf^2 - vi^2 = 2*a*x
0^2 - v^2 = 2*a2*x3
a2 = -0.126 m/s^2
t3 = v/a2 = 33.6 s
4) a = -0.126 m/s^2 <<<----answer
5) T = t1 + t2 + t3 = 4.7+11.6+33.6 = 49.9 s <<<----answer
6)
total distance x = x1 + x2 + x3 = 130.04 m
x = vo*T + 0.5*a*T^2
130.04 = 0 + (0.5*a*49.9^2)
a = 0.104 m/s^2 <<<----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.