United Nations Pendulum A large pendulum with a 200-lb gold-plated bob 12 inches
ID: 1405394 • Letter: U
Question
United Nations Pendulum A large pendulum with a 200-lb gold-plated bob 12 inches in diameter is on display in the lobby of the United Nations building. The pendulum has a length of 75 ft . It is used to show the rotation of the Earth-for this reason it is referred to as a Foucault pendulum.
What is the least amount of time it takes for the bob to swing from a position of maximum displacement to the equilibrium position of the pendulum? (Assume that the acceleration due to gravity is g=9.81m/s2 at the UN building.)
Explanation / Answer
STEP 1:
Conversion Of Units:
200 pounds= 90.7185 kg
12 inches = 0.30 m
length of pendulum = 75 feet =22.86 m
we know that time period of the pendulum= T= 2**l/g = 2**22.86/9.81=9.59 sec
so time taken for bob to swing from position of maximum displacement to the equilibrium position of pendulum = T/4= 9.59/4= 2.39 sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.