Can Someone please help me out on this? I\'ve tried other ways that I\'ve found
ID: 1405613 • Letter: C
Question
Can Someone please help me out on this? I've tried other ways that I've found but none of them are getting me the right answer! Much appreciated if someone could help out!! Thanks
Three charged particles are at the corners of an equilateral triangle as shown in the figure below. (Let q = 2.00 C, and L = 0.350 m.) 7.00 C 60.0 -4.00 C (a) Calculate the electric field at the position of charge q due to the 7.00-uc and-4.00- charges. kN/Cj (b) Use your answer to part (a) to determine the force on charge q mN jExplanation / Answer
Q1 = 2 uC , Q2 = -4 uC , Q3 = 7 uC
Magnitude of force on Q1 due to Q3 = F = k*Q1*Q3/0.35² = 1.0286 N
Magnitude of force on Q1 due to Q2 = F = k*Q2*Q1/0.35² = - 0.588 N
Now you must add up the components in vector form:
Fx = Fcos(60°) - Fcos(60°) = - 0.588 *0.5 - 1.0286 *0.5 =-0.8083 N
Fy = Fsin(60°) + Fsin(60°) = - 0.588 *0.866 - 1.0286 *0.866 =-1.399 N
60° because it's an equilateral triangle.
F=E*Q1
E = F/Q1
E_x = Fx /Q1 = -404.15 kN/C ; E_y = Fy /Q1 = -699.5 kN/C (solution for part a )
b) force on Q1 :
F = -808.3 mN i + -1399 mN j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.