A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 0.95 km long. The
ID: 1406176 • Letter: A
Question
A hare and a tortoise compete in a race over a straight course 0.95 km long. The tortoise crawls at a speed of 0.170 m/s toward the finish line. The hare runs at a speed of 8.55 m/s toward the finish line for 0.760 km and then stops to tease the slow-moving tortoise as the tortoise eventually passes by. The hare waits for a while after the tortoise passes and then runs toward the finish line again at 8.55 m/s. Both the hare and the tortoise cross the finish line at the exact same instant. Assume both animals, when moving, move steadily at their respective speeds.
(a) How far is the tortoise from the finish line when the hare resumes the race?
m
(b) For how long in time was the hare stationary?
s
Explanation / Answer
Here ,
total distance , d = 0.95 km
d = 950 m
a)
as time taken by both is same ,
tim taken by tortoise , tt = distance/speed
tt = 950/0.170
tt = 5588.2 s
distance left of hare d1 = 950 - 760
d1 = 190 m
time taken for hare to travel 190 m , t1 = 190/8.55
t1 = 22.22 s
distance of tortoise from start line when hare start moving = 22.22 * 0.17
distance of tortoise from start line when hare start moving = 3.78 m
the distance of tortoise from start line when hare start moving is 3.78 m
b)
time hare is moving , th = 950/8.55
th = 111.1 s
time of rest = tt - th
time of rest =5588.2 - 111.1
time of rest = 5477.1 s
hare was in rest for 5477.1 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.