A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edg
ID: 1406262 • Letter: A
Question
A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edge. The length of the top of the cliff is 48.0 m and the angle of the cliff is = 21.0° below the horizontal. The cliff diver runs towards the edge of the cliff with a constant speed, and reaches the edge of the cliff in a time of 5.50 s. After running straight off the edge of the cliff (without jumping up), the diver falls h = 30.0 m before hitting the water.
(a) After leaving the edge of the cliff, how much time does the diver take to get to the water?
s
(b) How far horizontally does the diver travel from the cliff face before hitting the water?
m
Tutorial
Supporting Materials
Physical Constants
Additional Materials
Reading
Explanation / Answer
length of the top l = 48 m
initial PE of the diver with respect to the edge = PE = m*g*l*sin21
at the KE = 0.5*m*v^2
from energy conservation
KE = PE
v = sqrt(2*g*l*sin21)
v = sqrt(2*9.8*48*sin21)
v = 18.36 m/s
at the edge
along vertial vy = -v*sin21 = -6.58 m/s
vx = v*cos21 = 17.14 m/s
from equation of motion
y = vy*t + 0.5*g*t^2
-30 = -6.58*t-4.9*t^2
t = 1.89 s <<<<------answer
part(b)
along horizantal X = vx*t
X = 17.14*1.89
X = 32.4 m <<<<<--------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.