A small metal sphere has a mass of 0.18 g and a charge of -21.0 nC . It is 10 cm
ID: 1406435 • Letter: A
Question
A small metal sphere has a mass of 0.18 g and a charge of -21.0 nC . It is 10 cm directly above an identical sphere with the same charge. This lower sphere is fixed and cannot move.
Part A
What is the magnitude of the force between the spheres?
Part B
If the upper sphere is released, it will begin to fall. What is the magnitude of its initial acceleration?
Problem 20
Object A, which has been charged to + 16 nC , is at the origin. Object B, which has been charged to 20 nC , is at (x,y)=(0.0cm,2.0cm).
Part A
What is the magnitude of the electric force on object A?
Part B
What is the magnitude of the electric force on object B?
Explanation / Answer
here,
mass of small sphere , m1 = 0.18 g
m1 = 0.18 * 10^-3 kg
charge on sphere1 , q1 = -21.0 nC
q1 = 21 * 20^-9 C
distance between the spheres , d = 10 cm
d =0.1 m
part A)
the magnitude of the force between the spheres , F = k * q1^2/d^2
F = 9 * 10^9 * (21 * 20^-9)^2 /0.1^2
F = 3.97 * 10-4 N
the magnitude of the force between the spheres is 3.97 * 10-4 N
part B)
the magnitude of its initial acceleration , a = g - F/m1
a = 9.8 - 3.97 * 10-4 / (0.18 * 10^-3)
a = 7.59 m/s^2
the magnitude of its initial acceleration is 7.59 m/s^2
please sak seprate questions in seprate posts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.