Question 30 (1 point) A block is on a frictionless table, on earth. The block ac
ID: 1406440 • Letter: Q
Question
Question 30 (1 point)
A block is on a frictionless table, on earth. The block accelerates at 5.3 m/s2 when a 10 N horizontal force is applied to it. The block and table are set up on the moon. The acceleration due to gravity at the surface of the moon is 1.62 m/s2. A horizontal force of 5 N is applied to the block when it is on the moon. The acceleration imparted to the block is closest to:
Question 30 options:
3.2 m/s2
2.4 m/s2
3.4 m/s2
2.9 m/s2
2.7 m/s2
3.2 m/s2
2.4 m/s2
3.4 m/s2
2.9 m/s2
2.7 m/s2
Explanation / Answer
here
F = m * a
10 = m * 5.3
m = 1.88 kg
the mass of the block is 1.88 kg
then
F = m * a
5 = 1.88 * a
g = 2.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.