A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water
ID: 1407138 • Letter: A
Question
A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water flowing at 1.67 m/s will leave the end of a horizontal channel at the top of a vertical wall h = 3.20 m high, and from there the water falls into a pool (see figure).
(a) Will the space behind the waterfall be wide enough for a pedestrian walkway? (Assume that the average pedestrian walkway is 1 m wide.)
Yes No
(b) To sell her plan to the city council, the architect wants to build a model to a scale, which is one-thirteenth actual size. How fast should the water flow in the channel in the model?
m/s
Explanation / Answer
First we need to find out how long it takes for the water to hit the ground:
d = 1/2*g*t^2
so
3.2 = .5*9.8*t^2
t^2 = 0.653
so
t = 0.81 seconds
the water travels 1.67 meters in one second so in .81 second it will travel 1.349 meters
a) if 1 meters are needed for a walkway, then there will be enough space to walk
c) divide everything by 13 and get the new figures:
3.2/13 = 0.24 m and 1.34/13 = 0.10 m
0.24 = .5*9.8*t^2, t =0.221 sec so .10 = r * 0.221 , r = 045 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.