We’re asked to find the total time the paintball is in the air. This is equal to
ID: 1407435 • Letter: W
Question
We’re asked to find the total time the paintball is in the air. This is equal to the time it would take the paintball to fall vertically from its initial height to the ground. In each case, the vertical position is given as a function of time by the equation, y=y0+v0yt12gt2. In this problem, y0=1.50m, y=0, and v0y=0, so that equation becomes simply
0=y012gt2
We need to find the time t. Solving for t and substituting numerical values, we obtain
t=2y0g=2(1.50m)9.80m/s2=0.553s
Part (b): Now that we know the time t of the ball’s flight through the air, we can find the range—that is, the horizontal distance x it travels during time t. We use the equation, x=x0+v0xt. Setting x0=0, we find
x=x0+v0xt=0+(75.0m/s)(0.553s)=41.5m
If air resistance is ignored, what initial speed is required for a range of 19m?
Explanation / Answer
Here ,
y0 = 1.50 m
part a)
y = y0 + vo * t - 0.5 * gt^2
0 = 1.50 - 0.5 * 9.8 * t^2
solving for t
t = 0.553 s
part b)
let the initial speed is v0
19 = v0x * 0.553
solving for vox
vox = 34.3 m/s
the initial speed of ball is 34.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.