A 4.4 g object carries 3.7 C . It acquires a speed v when accelerated from rest
ID: 1407536 • Letter: A
Question
A 4.4 g object carries 3.7 C . It acquires a speed v when accelerated from rest through a potential difference V.
Part A
If a 1.6 g object acquires twice the speed under the same circumstances, what’s its charge?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
A 4.4 g object carries 3.7 C . It acquires a speed v when accelerated from rest through a potential difference V.
Part A
If a 1.6 g object acquires twice the speed under the same circumstances, what’s its charge?
Express your answer using two significant figures.
q2 = CSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
The speed acquired by a charge q, starting from rest at point A and moving through a potential difference of V, is given by
(1/2)*m*u^2 = q*V
u = (2*q*V/m)^(1/2)
given data
V1 = V2 = V
u1 = u
u2 = 2u
q1/q2 = (m1*u1^2*V2)/(m2*u2^2*V1)
q1/q2 = 4.4*u^2*V/(1.6*(2u^2)*V)
q1/q2 = 4.4/(6.4)
q2 = 3.7*10^-6*6.4/4.4 = 5.38*10^-6 C
q2 = 5.38 microC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.