A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.40
ID: 1408566 • Letter: A
Question
A light rope is wrapped several times around a large wheel with a radius of 0.400 m. The wheel rotates in frictionless bearings about a stationary horizontal axis, as shown in the figure. The free end of the rope is tied to a suitcase with a mass of 15.0 kg. The suitcase is released from rest at a height of 4.00 m above the ground. The suitcase has a speed of 3.50 m/s when it reaches the ground, Calculate the moment of inertia of the w heel, What was the angular acceleration of the wheel and the linear acceleration of the suitcase during the motion?Explanation / Answer
a) Here, loss in potential energy of suitcase = gain in kinetic energy (rotational + linear)
=> 15 * 9.8 * 4 = 1/2 * 15 * 3.502 + 1/2 * I * w2
=> 15 * 9.8 * 4 = 1/2 * 15 * 3.502 + 1/2 * I * (v/r)2
=> 15 * 9.8 * 4 = 1/2 * 15 * 3.502 + 1/2 * I * (3.50/0.400)2
=> I = 12.96 kg-m2
=> moment of inertia of wheel = 12.96 kg-m2
b) linear acceleration of suitcase = 3.50 * 3.50/(2 * 4)
= 1.531 m/sec2
=> angular acceleration of wheel = 1.531/0.4
= 3.827 rad/sec2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.