Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of

ID: 1409144 • Letter: A

Question

A purple beam is hinged to a wall to hold up a blue sign. The beam has a mass of m_b = 6.3 kg and the sign has a mass of m_s = 17.8 kg. The length of the beam is L = 2.67 m. The sign is attached at the very end of the beam, but the horizontal wire holding up the beam is attached 2/3 of the way to the end of the beam. The angle the wire makes with the beam is theta = 30.8 degree. What is the tension in the wire? N What is the net force the hinge exerts on the beam? N The maximum tension the wire can have without breaking is T = 1076 N. What is the maximum mass sign that can be hung from the beam? kg What else could be done in order to be able to hold a heavier sign? while still keeping it horizontal, attach the wire to the end of the beam keeping the wire attached at the same location on the beam, make the wire perpendicular to the beam attach the sign on the beam closer to the wall shorten the length of the wire attaching the box to the beam

Explanation / Answer

Let's write the torque balance at the hinge

mass of rod * distance of COM + mass of board * distance of COM - Tension *2/3L sin(30.8) = 0

84.1 + 475.26 = T *.911

T = 614 N

b) Let the force be Nx and Ny

Nx = T cos(30.8) = 527.4 N

Ny = 64 + 178 - Tsin(30.8) = 66N

c) mass of rod * distance of COM + mass of board * distance of COM - Tension *2/3L sin(30.8) = 0

Mass of board = 33.43 kg

d) option . a ,b and c are correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote