A large tank, open at the top, is partially filled with water (1000 kg/m^3). The
ID: 1409193 • Letter: A
Question
A large tank, open at the top, is partially filled with water (1000 kg/m^3). The tank is fitted with a spout located at a distance Deltaz =3.2 m below the surface. The spout has a diameter D = 4.0 cm and initially it is sealed with a removable tightly fitting metal disk, (a) Find the net force on the disk, (b) By the action of a lever, the disk is then removed, thereby allowing for the water to spill out. Find the speed v with which water pours out of the tank and the corresponding volume flow rate. The atmospheric pressure is 1.01 times 10^5 Pa.Explanation / Answer
here,
D = 4 m
radius , r = 2 m
density of water , p = 1000 kg/m^3
dZ = 3.2 m
(a)
the net force on the disk , F = p * g * dZ * area
F = p * g * dZ * pi * r^2
F = 1000 * 9.8 * 3.2 * pi * 2^2
F = 3.94 * 10^5 N
(b)
the speed , v = sqrt(2 * g * dZ)
v = sqrt( 2 * 9.8 * 3.2 )
v = 7.92 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.