During a lightning discharge, 30 C of charge move through a potential difference
ID: 1409545 • Letter: D
Question
During a lightning discharge, 30 C of charge move through a potential difference of 1.0 Times 10^3 V in 2.0 Times 10^-1 s. The energy released by this lightning bolt is: 1.5 Times 10^41 J 3.0 Times 10^9 J 6.0 Times 10^7 J 3.3 Times 10^4 J 1500 J Electric power is equal to current Times voltage current/voltage resistance Times voltage voltage/currcnt The voltage needed to produce a current of 5 A in a resistance of 40 Ohm is. 1.25 V 5 V 8 V 200 V A battery of cmf 24 V is connected to an 11-Ohm resistor. If the current in the circuit is 2 amps, the internal resistance of the battery is 0.5 Ohm 1 Ohm 2 Ohm 4 Ohm Three 5-Ohm resistors are connected in parallel across a 10 V battery. The current in each resistor is 0.67 A 2 A 5 A 6 A A 2-pico farad and a I pico farad capacitor are connected in series and a potential difference is applied across the combination. The 2 pico farad capacitor has: twice the charge of the I-pF capacitor half the charge of the 1-pF capacitor twice the potential difference of the 1-pF capacitorExplanation / Answer
22) Since we know that v = J/C
J = V * C
= 30C * 1.0 * 10^4 V
= 3.0 * 10^5V
23 ) electric power = current * voltage
a) current * voltage
24) voltage = I * R
= 5 * 40
= 200 V
25) E = V - Ir
internal resistance E =
= 24 - 11(2)
= 2 ohms
26) as we know that current I = V/R
= 10/5
= 2A
Therefore current in each resistor is 2A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.