A uniform rod of mass 3.10×102 kg and length 0.390 m rotates in a horizontal pla
ID: 1409745 • Letter: A
Question
A uniform rod of mass 3.10×102 kg and length 0.390 m rotates in a horizontal plane about a fixed axis through its center and perpendicular to the rod. Two small rings, each with mass 0.180 kg , are mounted so that they can slide along the rod. They are initially held by catches at positions a distance 5.10×102 m on each side from the center of the rod, and the system is rotating at an angular velocity 33.0 rev/min . Without otherwise changing the system, the catches are released, and the rings slide outward along the rod and fly off at the ends.
A)What is the angular speed of the system at the instant when the rings reach the ends of the rod?
B)What is the angular speed of the rod after the rings leave it?
Explanation / Answer
a)
M = mass of rod = 0.0310 kg
L = length of rod = 0.390 m
Ir = moment of inertia of rod = ML2 /12 = (0.0310) (0.390)2/12 = 0.000393 kgm2
ri = initial distance of rings = 0.051 m
Total initial moment of inertia = Ii = Ir + 2 m ri2 = 0.000393 + 2 (0.180) (0.051)2 = 0.00133 kgm2
rf = final distance of rings = 0.390/2 = 0.195 m
Total initial moment of inertia = If = Ir + 2 m rf2 = 0.000393 + 2 (0.180) (0.195)2 = 0.0141 kgm2
Wi = initial angular velcity = 33 rev/min
using conservation of angular momentum
Ii Wi = If Wf
(0.00133) (33) = (0.0141) Wf
Wf = 3.11 rev/min
B)
when the rings leave , If = final moment of inertia = Ir = 0.000393
using conservation of angular momentum
Ii Wi = If Wf
(0.00133) (33) = (0.000393) Wf
Wf = 111.7 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.