Two resistors R_1 = 15.0 are connected with a 300 mH inductor, a 12.0 V battery
ID: 1409949 • Letter: T
Question
Two resistors R_1 = 15.0 are connected with a 300 mH inductor, a 12.0 V battery and a two-way switch as shown in the diagram below. At f-o. the switch ab is closed. (a) Determine the time constant for this circuit. (b) Calculate the current in the two resistors and the inductor a long time after the switch is closed. (c) What is the voltage across the two resistors and the inductor a long time after the switch is closed? Now the switch ab is opened and ac is closed. (d) Determine the time constant for this circuit. (Enter your answer to at least four decimal places.) (e) What is the current in the inductor at t-0.006s? (f) What is the voltage across the two resistors and the inductor atExplanation / Answer
a) Time constant = L/R = 0.3/15 = 0.02 s
b) Ir1 = V/R ( after long time induxtor is assumed to be shorted) = 0.8 A
Ir2 = 0 A ( open circuit)
Il = 0.8 A ( series with resistor)
c) Vr1 = 12 V
Vr2 = 0 V
Vl = 0 V
d) Time constant = L/R = 0.01132 ( Here R is the series sum of R1 and R2)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.