A 2 kg book sits at rest on a horizontal table. The coefficient of static fricti
ID: 1410016 • Letter: A
Question
A 2 kg book sits at rest on a horizontal table. The coefficient of static friction between the book and the surface is 0.30, and the coefficient of kinetic friction is 0.20 What is the normal force acting on the book? What minimum horizontal force would be required to cause the book to slide on the table? If you give the book a strong horizontal push so that it begins sliding, what kind of force will cause it to come to rest? Kinetic friction Static friction Gravitational force or Normal force. What is the magnitude of this force?
Explanation / Answer
Normal force action on book = mg = 2*9.8 = 19.6 N
minimum horizontal force required to cause the book to slide = us*Normal force = 0.3*19.6 = 5.88 N
kinetic friction force will cause the book to come to rest.
and kinetic friction force = uk*Normal force = 0.2*19.6 = 3.92 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.