Your friend has had a traffic accident is trying to negotiate with the insurance
ID: 1410218 • Letter: Y
Question
Explanation / Answer
d = 56 ft = 56 x 0.3048m = 17.07 m
and a = - uk g = - 0.8 x 9.8 = - 7.84 m/s^2
now using vf^2 - vi^2 = 2ad
0^2 - v^2 = 2(-7.84)(17.07)
v = 16.36 m/s at an angle of 30 degree north just after the collision.
v = 16.36 ( cos30i + sin30j) = 14.17i + 8.18j m/s
now using momentum conservation,
2600v1j + 2200v2i = (2600 + 2200)(14.17i + 8.18j)
v1 = 15.10 m/s = 33.78 mph (Speed of her frend's car)
and v2 = 30.92 m/s = 69.18 mph (Speed of other car )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.