A young cyclist starts from rest at a comer and accelerated at a rate of 6m/s sq
ID: 1410389 • Letter: A
Question
A young cyclist starts from rest at a comer and accelerated at a rate of 6m/s square for 20 sec. A. Calculate the distance and speed of the cyclist at the end of the 20 sec.she then travels at constant speed at the end of her first trip for the next 20s B. Calculate the distance she traveledA young cyclist starts from rest at a comer and accelerated at a rate of 6m/s square for 20 sec. A. Calculate the distance and speed of the cyclist at the end of the 20 sec.she then travels at constant speed at the end of her first trip for the next 20s B. Calculate the distance she traveled
A. Calculate the distance and speed of the cyclist at the end of the 20 sec.she then travels at constant speed at the end of her first trip for the next 20s B. Calculate the distance she traveled
Explanation / Answer
A) v = a*t (you know v at the end of the acceleration, and t= 20 seconds):
a = v/t = 6 / 30 = 0.5 m/sec^2
and with s = 1/2 a*t^2 you get the distance:
s = 1/2* 0.5*30^2 = 225 m
speed = distance/time = 225/20 = 11.25 m/sec
B) Distance traveled = speed * time
= 11.25 * 20
= 225m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.