A series LC circuit has a 0.010 H inductor and a 4.0 ?F capacitor. The charge on
ID: 1410853 • Letter: A
Question
A series LC circuit has a 0.010 H inductor and a 4.0 ?F capacitor. The charge on a capacitor is given as a function of time by
q(t) = Acos(?t + ?).
At t = 0 the charge on the capacitor is 2.0 ?C and the current into the capacitor is 20 mA. What is the value of A?
A series LC circuit has a 0.010 H inductor and a 4.0 F capacitor. The charge on a capacitor is given as a function of time by g(t) = Acos(wt + ) At t = 0 the charge on the capacitor is 2.0 C and the current into the capacitor is 20 mA. what is the value of A?Explanation / Answer
A = maximum charge
Using energy conservation
maximum energy in capacitor = Total energy in inductor and capacitor at t = 0
(0.5) A2/C = (0.5) Q2/C + (0.5) Li2
A2/C = Q2/C + Li2
A2/(4 x 10-6) = (2 x 10-6)2 /(4 x 10-6) + (0.01) (0.020)2
A = 4.5 x 10-6 = 4.5 uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.