A porcelain dinner plate is approximated as a thin flat disk with a diameter and
ID: 1410911 • Letter: A
Question
A porcelain dinner plate is approximated as a thin flat disk with a diameter and thickness of 9.0 in and 0.20 in, respectively. The density of porcelain is = 144 lbm/ft3. The local gravitational acceleration is 3.71 m/s2 (we are on Mars!).
a) Find the plate’s mass in units of lbm (pound mass).
b) Determine the weight of the plate in units of N.
c) Given the number of significant figures in dimensions and density, what is the maximum plate mass in kg?
Note: Express both answers to two decimal places. (Ignore significant figures for now.)
Explanation / Answer
A)mass= volume* density
=3.14*4.5*4.5*0.20*144/(12" 12*12)
=1.05974986 pound
Nearly 1.06 lbm
B) mass in kg=1.05974986*0.454
Weight =m*acceleration=1.78497908
C) by significant digits
Mass=1.1pound ( as radius and width have 2 significant digit)
1.1*0.454
=0.50 kg (2 significant digits as 1.1 has 2 significant digit)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.