The Golden Gate Bridge has a main span length (between the two towers) of 1.28 k
ID: 1410973 • Letter: T
Question
The Golden Gate Bridge has a main span length (between the two towers) of 1.28 km. Imagine that a steel wire with cross-sectional area 4.00 times 10^-6 m^2 extends linearly across the bridge deck between the towers. On the summer day that the wire is laid out the temperature reaches 35 degreeC. (a) In the winter, when the temperature is -10.0 degreeC, what is the tensile force, F, exerted on the wire? Assume the Young's modulus, Y, for steel is 20.0 times 10^10 N/m^2. F/A = YDeltaL/L_o (b) Permanent deformation occurs if the stress, S, on the steel exceeds its elastic limit of S_max - 3.00 times 10^8 N/m^2.Explanation / Answer
ANSWER
Part a)
From theory we know that,
Thermal contraction = L a deltaT and stress expansion = L * tension / Y * area
Since the wire does not actually contract or stretch, stress expansion = thermal contraction and
L a deltaT = L * tension / Y * area
or
tension = Y * area * a * deltaT =
tension = 2x10^11 * 4x10^-6 * 1.1x10^-5 * (35 - (-10)) =
tension = 396 Newtons
Part b)
Then,
stress = tension / area = Y a deltaT
3 x 10^8 = 2 x 10^11 * 1.1 x 10^-5 * deltaT
delta T = 136.36 deg C
So the new temp would have to be
35 + 136.36 = 171.36 deg Celsius
Regards!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.