A series LR circuit, with L=11.0 H and R= 25 Q. is connected to a 12.0 V batten
ID: 1411088 • Letter: A
Question
A series LR circuit, with L=11.0 H and R= 25 Q. is connected to a 12.0 V batten and a series switch, initially open. At t=0 the switch is closed. What is the initial current in the circuit (just after t=0)? What is the current in the circuit after waiting a long time for equilibrium? 1 point A What is the energy stored in the inductor at this equilibrium? At a time.t_9. when the voltage across the inductor is 9.0 V. what is the current in the circuit? What is the rate of power dissipation in the resistor at this time. t_9?Explanation / Answer
Given,
L = 11 H and R = 25 Ohm ; V = 12 V
1)Intial current just after the switch is closed will be zero.
2)Current after a long time will be:
I = V/R = 12/25 = 0.48 A
3)Energy stored is given by:
E = 1/2 L I2
E = 0.5 x 11 H x 0.48 x 0.48 = 1.27 J
4)We know that
V(L) = V(battery) x e-tR/L
9 = 12 x e-t x 25/11
e-t x 2.27 = 0.75
taking natural log both the sides:
-t x 2.27 = -0.288
t = 0.288/2.27 = 0.127 s
Hence, t = 0.127 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.