A cylinder with a movable piston contains 22.8 moles of a monatomic ideal gas at
ID: 1411235 • Letter: A
Question
A cylinder with a movable piston contains 22.8 moles of a monatomic ideal gas at a pressure of 1.78 × 105 Pa. The gas is initially at a temperature of 300 K. An electric heater adds 47800 J of energy into the gas while the piston moves in such a way that the pressure remains constant. It may help you to recall that CP CP = 20.79 J/K/mole for a monatomic ideal gas, and that the number of gas molecules is equal to Avagadros number (6.022 × 1023) times the number of moles of the gas
1) What is the temperature of the gas after the energy is added?
2) What is the change in volume of the gas?
3)How much work is done by the gas during this process?
Explanation / Answer
Q = n*Cp*dT
Q = 47800 J
n = 22.8 moles
Cp = 20.79 J/K/mole
Ti = 300 K
Q = n*Cp*(Tf - Ti)
Tf = Q/n*Cp + Ti
Tf = 47800/(22.8*20.79) + 300
Tf = 400.84 K
2.
V1/T1 = V2/T2
initial volume is given by
P1*V2 = n*R*T1
P1 = 1.78*10^5 Pa = 1.756 atm
T1 = 300 K
n = 22.8
R = 0.0821
V1 = nRT1/P1
V1 = 22.8*300*0.0821/1.756
V1 = 319.79 L = 0.319 m^3
V2 = V1*T2/T1
V2 = 0.319*400.84/300
V2 = 0.427 m^3
Change in Volume will be
dV = 0.427 - 0.319 = 0.108 m^3
C.
W = P*(V2 - V1)
W = 1.78*10^5*(0.427 - 0.319)
W = 1.92*10^4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.