Can you show me the work and answer for both problems? 1) A 2.50 g bullet, trave
ID: 1411333 • Letter: C
Question
Can you show me the work and answer for both problems?
1) A 2.50 g bullet, travelling at a speed of 360 m/s, strikes the wooden block of a ballistic pendulum. The block had a mass of 270 g.
a) find the speed of the bullet/block combination immediately after the collision.
b) How high does the combination rise above its initial postion?
2) A mountain climber, in the process of crossing between twocliffs by a rope, pauses to rest. She weighs 541 N. She is closer to the left cliff than to the right cliff, with the result that the tensions in the left and right sides of the rope are not the same. Find the tensions in the rope to the left and to the right of the mountain climber. (From the figure 71.0 degrees on the left and 77.5 degrees on the right)
note:
The left should equal 1013 N
The right should equal 980 N
Explanation / Answer
Mass of bullet m =2.50 g
= 2.5 x10 -3 kg
Initial speed of bullet u = 360 m/s,
Mass of wooden block M = 270 g = 0.270 kg
Initial speed of the block U = 0
the speed of the bullet/block combination immediately after the collision v = ?
From law of conservation of linear momentum,
mu + MU = (m+M) v
(2.5 x10 -3 )(360) + M(0) = [(2.5 x10 -3 )+0.270] v
From this v = 3.302m/s
(b). Let the height reached be H
From law of conservation of energy ,
K.E at of the block bullet system just after collision = P.E of the block bullet system at height H
(1/2)(m+M) v 2 = (m+M) gH
From this H = v 2 /(2g)
= 3.302 2 /(2 x9.8)
= 0.556 m
-----------------------------------------------------------------------
From the sine rule
541/sin(71+77.5) = TR/sin(180-71) = TL/sin(180-77.50) ;
TR=979 N
TL= 1011 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.